SOCL.cz
blog nejen o Internetu

Máme rádi MAME

publikováno 23. 3. 2015 v 19:43

Patřím už do generace lidí, která počítačové hry moc nemusí. Což o to, čas by na ně i byl, ale prostě mne už příliš nebaví. Existují však výjimky, mezi které mohu směle zařadit emulátor MAME a mnoho her, které jsem rád hrál jako dítě a které si díky MAME mohu zase zahrát.

MAME logo

Dnešní moderní hry mne jednoduše nebaví, všechno mi to připadá jako variace na jednu stejnou hru. Navíc můj počítač doma není žádný zázrak (Celeron G530, int. grafika v CPU, 4GB RAM), ale na oblíbené činnosti stačí bohatě - jsem velmi příjemně překvapený, co vše se s takovým low-end počítačem i bez externí grafiky a mnoha gigahertzů, případně gigabajtů, dá dnes podniknout. Asi bych i našel pár modernějších her, které bych si zahrát chtěl, ale kupovat kvůli nim opravdu herní počítač, to se mi jako fakt nechce. Mezi takové hry patří Diablo III, Starcraft 2 nebo Wolfenstein: The New Order/The Old Blood. Všimněte si, že tyto tituly navazují na staré dobré herní pecky. Nejblíže jsem se dnešním hrám přiblížil, když jsem nedávno pro kamaráda skládal herní počítač. Ironie, že? Sám sice nehraju, ale trendy ve výpočetní technice stále sleduju nebo se alespoň snažím. Ale to jsem poněkud odbočil...

Zkratka MAME znamená Multi Arcade Machine Emulator, což je vlastně takový emulátor arkádových mašinek (říkali jsme jim prostě automaty), se kterými jste se mohli setkat třeba na poutích. Za mého mládí - nevím, jak je to teď - přijelo na pouť vždycky několik maringotek s nějakým podivným individuem, které mi za 2 koruny prodalo žeton do zmíněného hracího automatu. Strávil jsem hodiny třeba i jen díváním, jak ostatní děti hry hrají, to když došly drobné od rodičů a babiček. To byly časy. :-)

Instalace emulátoru

Nejprve si stáhneme samotný emulátor a provedeme instalaci. Nabízí se normální verze i optimalizovaná pro architekturu i686 nebo 64bitový systém. Občas se může stát, že vám nějaká hra funguje v jedné verzi a v druhé, novější verzi, fungovat přestane - uvidíte chybovou hlášku, že hře chybí nějaké soubory. Nikdy jsem nad tím příliš nebádal a prostě používám verzi, ve které oblíbené hry fungují. V mém případě je to verze 0.139. Z webu mamecheat.co.uk si stáhneme pro naši konkrétní verzi i soubor s cheaty, např. cheat0139.zip, ve kterém se nalézá soubor cheat.zip nebo cheat.7z. Ten zkopírujeme do adresáře, kde máme emulátor MAME nainstalován. Soubor s cheaty není povinný, ale vřele jej doporučuju. Cheaty ve hře vyvoláme přes klávesu TAB a volbu "Cheat". Spustíme následující příkaz:

mame.exe -cc

Tím vytvoříme konfigurační soubor mame.ini, ve kterém pomocí textového editoru změníme následující položky:

cheat 1
triplebuffer 1

První volba zapne cheaty. Druhá volba by měla vyřešit problém se scrollováním obrazu v režimu fullscreen, pokud dochází k trhanému vykreslování. Pokud nehrajeme ve fullscreenu a obraz je trhaný, nastavíme:

waitvsync 1

Na ovládání her tu mám nějaký gamepad do USB od firmy Genius - velmi dobře se na něm hraje a nebyl ani drahý, doporučuju.

Gamepad

Hraju, hraješ, hrajeme

Emulátor máme nainstalován, můžeme zkusit nějakou hru. Kde ji ale vzít? To už bude horší. Pár volně dostupných her nalezneme přímo na webu emulátoru, ale jistě z nich nijak extra nadšeni nebudeme. A jak vývojáři emulátoru správně připomínají ve FAQ, měli bychom pamatovat na to, co je a co rozhodně není legální. Fajn, řekněme, že máme řádně zakoupenu licenci k užívání té které hry, tak si můžeme sehnat její ROMku třeba na ROMNation.NET, CoolROM.com nebo Planetemu.net. Tuto zkopírujeme do podadresáře roms, spustíme emulátor, vybereme hru a můžeme hrát.

Na závěr prozradím, že klávesou 5 vhazujeme virtuální mince a klávesou 1 spustíme hru jednoho hráče.

Mortal Kombat
Mortal Kombat

Hook
Hook

Rastan
Rastan

Aliens
Aliens

Caveman Ninja
Caveman Ninja

Crude Busters
Crude Busters

Raiden
Raiden

štítky: emulátory hry MAME
6220x přečteno

Komentáře k článku (0)

Zatím nikdo nic nenapsal, chcete být první?
Vaše jméno/přezdívka: (max 40 znaků)

Web: (nepovinné, zadejte s http(s)://, max 100 znaků)

Opiště sekvenci znaků:

captcha!

Zde napište komentář: (max 512 znaků)

Copyright © 2015-2024 SOCL.cz, RSS 2.0 RSS kanál blogu
Všechna práva vyhrazena, nebo tak nějak.

WEDOS BANNER