SOCL.cz
blog nejen o Internetu

Chcete spamovat? Zkuste ONEBit.cz

publikováno 6. 6. 2016 v 22:49 (aktualizováno 17. 6.)

Dneska si jen krátce postesknu, jak to chodí v našich zatuchlých končinách zdejších skvělých moderních úžasných webhostingů, kde platící zákazník je král. Alespoň pokud hostuje u společnosti ONEBit.cz.

Před pár dny mi přišel český spam na jeden zřejmě podvodný e-shop, který vznikl taktéž před pár dny. Nepochybuju, že se jedná o podvod - všechny indície tomu nasvědčují (jak poznat podvodný e-shop? inspirujte se). Kdo by za zlomek ceny nechtěl koupit značkový HP ProBook, že? Pár podobných nabídek jsem už viděl a má předtucha mne v minulosti obvykle nezklamala. Tento spam mi přišel do jedné mé freemailové schránky, kterou mám už déle jak 15 let. Tuto schránku vyžívám na komunikaci s kamarády a k ničemu jinému. Dříve před lety jsem ji ale měl jako svou primární. To bylo v dobách, kdy jeden e-mail musel stačit všem a kdy jsem si vážně nepomyslel, že bych někdy mohl mít vlastní českou doménu.

Spam? Je nám líto...

Možná více než samotný spam mne rozladil přístup webhostingové společnosti ONEBit.cz, která se sice nabídla, že dotyčnému spammerovi (podvodníkovi, chcete-li) napíše zprávu, ve které bude žádat vysvětlení jeho počínání, ale to je tak vše, co mohou udělat. A pokud dotyčný zákazník nijak nezareaguje a bude zprávu vesele ignorovat? Život půjde dál a dokud bude platit faktury (nebo využívat akce na webhosting zdarma?), kluci a holky z ONEBit.cz jej nechají napokoji a nebudou mu v jeho konání bránit, ať už je tím myšleno spamování nebo podvádění lidí. A já si naivně myslel, že většina vyspělých webhostingových společností má v podmínkách využívání svých služeb klauzuli, která zákazníkovi nedovoluje spamovat a páchat nekalou činnost, třeba provozovat podvodný e-shop. :-) Evidentně ne. Jsem zvědavý, jak se na to bude dívat ÚOOÚ nebo ČOI. Jedna věc je odporný spam, druhá provozování podvodného e-shopu, což zatím nelze prokázat. Bylo mi řečeno, že dokud některá z vyšších instancí (ÚOOÚ kvůli spamu, PČR kvůli podvodu?) webhosting nekontaktuje, nelze nic dělat. Takže když ÚOOÚ řekne, že je to spam, co udělá webhostingová společnost? To by mne vážně zajímalo! Když říkám já, že je to spam a že si nepřeju dostávat ze serverů ONEBit.cz nadále spam, oni volně přeloženo říkají, že jejich zákazník si e-maily posílat může dle libosti, dokud nějaká vyšší instance nezasáhne. Kam se hrabe jedinec se svými právy. A u PČR je to jasné. Dokud se někdo opravdu nespálí a nepošle těžce vydělané peníze na účet výše uvedenému e-shopu, smůla, show must go on. Tak kdy se chytne první ptáček do pasti, aby se kola dala do pohybu?

Zákazník náš pán

Jsou věci, které asi nikdy nepochopím. Kolik stížností na zákazníka musí přijít, aby webhostingová společnost zasáhla? Jedna? Dvě? Sto? Trpí tím i jejich prestiž, pokud takové zákazníky na svém serveru tolerují. Aby toho nebylo dost, o dalších pár dnů později mi přišel další spam ze serverů stejné společnosti, který vybízel ke koupi na dalším podezřelém e-shopu, který vypadá skoro stejně jako ten první a některé části textu jsou v něm sprostě překopírované (včetně gramatických chyb). Obdobně jako první adept splňuje i tento všechny náležitosti podvodného e-shopu, přišel mi do stejné e-mailové schránky, vznikl taky před pár dny - evidentně se jedná o toho samého člověka, byť obě domény jsou registrovány na rozdílná (neexistující?) individua. Možná je to už paranoia, ale v registru CZ.NIC je spousta kostlivců, domén, co jsou registrovány na smyšlené lidi. Zajímá to někoho? Pochybuju. Samozřejmě jsem o tomto spamu informoval podporu ONEBit.cz, ale dostalo se mi stejné odpovědi jako v prvním případě. Dokud bude jejich zákazník jejich zákazníkem, mají svázané ruce. Skvělý webhosting pro spammery a podvodníky, který si nechce hrát na zlého cenzora po internetech. Ale bohužel si nemohou hrát ani seriózní webhosting, protože dovolí svému zákazníkovi cokoli.

Po vychladnutí aneb aftermath

Tento můj dnešní žblept musel projít menší jazykovou korekturou, protože některé části byly v rané verzi nepublikovatelné. Lidská lhostejnost nebo nespravedlnost mne dokáží dostat do varu a když mi něco vadí, umím se ozvat. Musí se nechat, že podpora ONEBit.cz komunikovala řekněme politicky korektně bez nějaké větší osobní zainteresovanosti, pokud možno věcně. Sice jsem měl občas dojem, že mluvím s automatem nebo telemarketingovou telefonistkou, která má naučené fráze a nedej bože, že by snad začala prezentovat vlastní myšlenky a nápady. Úkol zněl jasně - bránit práva zákazníka zuby nehty, i když to je třeba pěkné kvítko. Splněno.

Ale ozvat jsem se prostě musel.

--- aktualizováno ---

Včera do mé schránky opět dorazil další spam. Ráno mne však, poměrně mile, překvapila podpora ONEBit.cz, která mi ještě na mou včerejší stížnost odepsala, že:

Každopádně vývoj situace je následovný, během uplynulých 12 h přišlo na jeden z uvedených účtů hlášení ze SpamCopu, jedná se o hrubé porušení VOP, porušení pravidel hlášeno z více zdrojů. Určité služby byly uživateli odstaveny, do podání vysvětlení. Pokud vyjádření neobdržíme budou následovat další kroky.

Nadále situaci aktivně řešíme.

S přáním krásného dne,
Jiří Zejda


A já dodávám - děkuji. Avšak už nevěřím, že toto někdy ustane. Svou freemailovou schránku zřejmě opustím a budu komunikovat jen ze svého vlastního serveru, kde mám možnosti blokace spamu někde úplně jinde než u freemailu. Ušetřím si tím spoustu nervů...

--- aktualizováno podruhé ---

Vyjádření k podvodnému e-shopu mi zaslala ČOI - jako provozovatel je uveden subjekt, který s provozováním tohoto podvodného e-shopu nemá nic společného. Již se ozývají první poškození, kteří zaslali peníze a nic nedostali. Údajný provozovatel podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro zneužití jména společnosti. A ČOI řeší s PČR podezření ze spáchání podvodu. Tímto ČOI děkuji za skvělou práci. Ani jsem už nevěřil, že to někoho skutečně zajímá.

štítky: e-shop legislativa ONEBit.cz podvod spam ÚOOÚ
3454x přečteno

Komentáře k článku (0)

Zatím nikdo nic nenapsal, chcete být první?
Vaše jméno/přezdívka: (max 40 znaků)

Web: (nepovinné, zadejte s http(s)://, max 100 znaků)

Opiště sekvenci znaků:

captcha!

Zde napište komentář: (max 512 znaků)

Copyright © 2015-2024 SOCL.cz, RSS 2.0 RSS kanál blogu
Všechna práva vyhrazena, nebo tak nějak.

WEDOS BANNER