SOCL.cz
blog nejen o Internetu

Asi zkusím virtualizaci - VMware ESXi

publikováno 11. 3. 2018 v 17:42

Staré věci nejsou vždy špatné nebo nepoužitelné. Už pár let vlastním server Dell PowerEdge 600SC ještě kdesi z Aukra za pár stovek. Funguje už dlouhých 6 let nonstop provozu. Člověk by řekl, že jako topení dobré, ale jinak prakticky k ničemu s ohledem na jeho výkon. S tím souhlasit nemohu, neboť pro mé účely je server i dnes naprosto dostačující. Přes veškerou spokojenost jsem se ale rozhodl server v brzké době odstavit a přejít na virtualizaci.

Princip virtualizace

Server Dell PowerEdge 600SC je opravdu starý kus poctivého hardwaru. Procesor Pentium 4 s taktem 2.4GHz (32bit), k tomu 2GB DDR RAM s ECC korekcí, běžný 160GB IDE disk... A jako operační systém Slackware 14.0, který mám rád pro jeho jednoduchost a extrémní přehlednost. Mimochodem si na něm ručně kompiluju nejnovější verze aplikací jako PHP, Apache, Nginx, ProFTPD, nejnovější kernel aj. Pravda, taková kompilace chvilku trvá, ale když se server vyloženě nudí, proč jej nezaměstnat. Tedy tak to bylo až doposud. Nyní chci cestu ruční kompilace opustit a jít formou distribučních balíčků. Jako operační systém tedy vezmu CentOS 7. Rozšířenější je jistě Debian, ale ten mne nikdy moc neokouzlil. Třeba mu dám taky někdy šanci. :)

Virtualizace v domácích podmínkách

Postavil jsem si z pár dostupných komponent sestavu se starším čtyřjádrem - procesor Core 2 Quad Q6600 (opět Aukro a opět za pár stovek), k tomu běžnou desktopovou desku s DDR3 RAM sloty (bez ECC) a 2 SATA disky (systém a data) pro virtualizační platformu VMware ESXi 5.5. Jelikož měla sestava původně pouze 4GB RAM, měl jsem s instalací problém - jednoduše mne instalátor nechtěl pustit dál, neboť se mu 4GB RAM zdály opravdu málo. Nejsem jediný, kdo tuhle nemilou věc řešil, takže šikovní lidé na Internetu našli způsob, jak instalátor během instalace upravit a kontrolu obejít. Instalace proběhla v pořádku a následná konfigurace virtualizačního hosta je celkem snadná. A instalace nového virtuálu je ještě snadnější. :)

Teď je tedy stav takový, že mi v serverovně běží stroj s VMware ESXi 5.5 s jedním aktivním guestem. Zatím jde o čistou instalaci. Již v minulosti jsem si s konfigurací poměrně hrál, takže mne ještě nějaká ta práce nemine. Ale až to budu mít všechno hotovo, udělám backup celého guesta a pak - děj se co děj - vždy budu mít k dispozici již hotový systém na míru, který mohu libovolně přenášet mezi hosty. No, zdálo by se vám o něčem podobném například před 20 lety? Mně teda ne. Starý server zřejmě vyhazovat nebudu, ale opravdu mne nyní nenapadá, k čemu by mi ještě mohl být... v době virtualizace.

štítky: ESXi linux virtualizace vmware
3460x přečteno

Komentáře k článku (0)

Zatím nikdo nic nenapsal, chcete být první?
Vaše jméno/přezdívka: (max 40 znaků)

Web: (nepovinné, zadejte s http(s)://, max 100 znaků)

Opiště sekvenci znaků:

captcha!

Zde napište komentář: (max 512 znaků)

Copyright © 2015-2024 SOCL.cz, RSS 2.0 RSS kanál blogu
Všechna práva vyhrazena, nebo tak nějak.

WEDOS BANNER